Velikonoce jsou jedny z nejdůležitějších křesťanských svátků, ale zároveň svátky jara, které s chutí slaví spousta lidí bez ohledu na vyznání. Je s nimi spojena spousta krásných zvyků a tradic. Od Zeleného čtvrtku do Bílé soboty chodí po vesnicích koledníci s řehtačkami, klepači, trakaři (zvanými též tragače), a nahrazují tak zvuk kostelních zvonů, které dle pověsti odletěly do Říma. O Velikonočním pondělí pak chlapci a chlapi vyrážejí na koledu, aby dodali dívkám a ženám prostřednictvím pomlázky zdraví a sílu, za což jsou odměňováni kraslicemi, sladkostmi, panáčkem něčeho ostřejšího a čas od času i hromadou nelichotivých slov. S Velikonocemi jsou také neodmyslitelně spjaty některé tradiční dobroty, jako například velikonoční beránek, jidáše nebo mazanec. A právě o poslední jmenované jsme pro vás sepsali pár zajímavostí.

 

Tradice pečení velikonočního mazance je tu s námi už velmi dlouho. Recepty se předávají z generace na generaci a ty nejstarší dochované pocházejí dokonce už z 16. století. Původ mazance můžeme najít v historii anglosaských, ale i jiných evropských zemí, kde se již před přijetím křesťanství dělávaly sladké kynuté bochánky, oslavující bohyni jara. Po přijetí křesťanství tento zvyk přetrval a bochánky sypané mandlemi či rozinkami rozdávali mniši o Velikonocích chudým lidem.


Souvislost lze vidět také ve spojitosti s křesťanskými hostiemi, což jsou křehké, tenké, kulaté oplatky, které symbolizují poslední večeři Ježíše Krista a věřící je přijímají během mší svatých. Dodnes se zachoval zvyk udělat před pečením nožem do chleba kříž, který připomíná, že jde o Boží dar. A na křížek bychom neměli zapomenout právě ani v případě správného mazance – můžeme jej udělat po vykynutí těsta pomocí nože, případně alespoň po upečení za využití polevy. Naříznutí má však rovněž praktický důvod, neboť skrz něj během pečení uniká přebytečná pára, a mazanec by tak neměl prasknout.


Na závěr si řekněme ještě něco o původu slova „mazanec". Toto tradiční pečivo pekly hospodyňky na Bílou sobotu, aby jej o Velikonoční neděli mohly vzít s sebou do kostela, kde jej posvětil kněz – čili mu dal svaté pomazání. Odtud následně vzniklo pojmenování pomazanec nebo také mazanec.


Teď, když už víte něco málo o historii mazance, nezbývá, než si upéct svůj vlastní. Nezapomeňte na výběr kvalitních surovin, jako je mouka s vysokým obsahem lepku, čerstvé droždí a chutné rozinky a mandle. Aby se mazanec nesrazil, doporučujeme jej krájet až po úplném vychladnutí. Pak už jen pochutnávejte a užívejte si chvály od ostatních.
Pokud nemáte léty prověřený rodinný recept, můžete vyzkoušet třeba ten od nás.

Podobné příspěvky

Možná si říkáte, co to tu hněteme. Ale stačí sledovat náš blog a nevědomosti pak už budete jen z dálky kynout.

Kde se vzaly mrkvance

Mrkvance neboli mrkvové šátečky se připravují na mnoho způsobů. ladké bulky z kynutého těsta s mrkvovou náplní se tradičně už desítky let pečou v Polné na Vysočině, odkud také pocházejí.

Rodina je základ mlýna

Mlynářské řemeslo je nejen o kvalitních surovinách, ale i o lidském úsilí a pracovitosti. Rádi bychom vám proto formou krátkých rozhovorů postupně představili členy našeho týmu, bez kterých by Mlýn Kojetín nemohl fungovat.

Jak se kynuté buchty do pohádek dostaly

Kynuté české buchty jsou dobrota, která chutná už po staletí. Dělají radost nám, stejně jako dělaly radost našim předkům. Recepty na ně se dědí z generace na generaci.

Kde se vzaly lívance a palačinky

Nejrůznější druhy opékaných placek, které lze označit za palačinky či lívance, se připravují na všech kontinentech, snad jen s výjimkou Antarktidy. Jejich oblíbenost napříč celým světem pramení pravděpodobně z toho, že se jedná o jednoduchý pokrm.

Jaký je původ velikonočního mazance

S Velikonocemi jsou neodmyslitelně spjaty některé tradiční dobroty, jako například velikonoční beránek, jidáše nebo mazanec. A právě o poslední jmenované jsme pro vás sepsali pár zajímavostí.

Kojetínská mouka je tradiční, kvalitní, česká

Kojetínskou mouku vyrábíme v malebném hanáckém městečku Kojetín – v mlýně, který zde stojí už po stovky let. Kojetínský mlýn má bohatou historii a první zmínky o něm pocházejí dokonce z roku 1508.

Kde koupíte
naši mouku

Máma mele maso, my meleme mouku. A až ji nameleme, pošleme ji k vám – do následujících obchodů.
Coop Jednota Vsetín COOP Jednota spotřební družstvo v Uherském Ostrohu COOP družstvo Havlíčkův Brod Potraviny Enapo LUKO Holešov YARO Uherský Ostroh  Rojal GASTRO Louny Wastex Vrtal KBJ Velkoobchody Pekárna RACEK